ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن

ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن

ترموکوپل یک حسگر حرفه ای می باشد که برای تشخیص دادن صحیح و اندازه گیری دما کاربرد دارد. ترموکوپل ها دارای دو سیم فلز و نافلز هستند که از انتها به یکدیگر وصل شده اند، در نتیجه جایی که این سیم ها به یکدیگر وصل می شوند دما اندازه گیری می شود و اختلاف دما بین دو ولتاژ را می سازد.

انواع ترموکوپل ها:

 • ترموکوپل نوع K

این ترموکوپل از نیکل کروم و نیکل آلوم تشکیل شده است که یکی از رایج تریم نوع ترموکوپل ها به شمار می رود. این ترموکوپل بسیار دقیق و قابل اعتماد است و همچنین از قیمت ارزانی برخوردار می باشد و دارای طیف وسیعی از دما می باشد. از این نوع ترموکوپل بیشتر مواقع در صنایع ساخت آهن و فولاد نیز استفاده می کنند.

 • ترموکوپل نوع J

این ترموکوپل از آهن و کنستانتان تشکیل شده است که یک ترموکوپل بسیار رایج به شمار می رود. نسبت به ترموکوپل نوع k دارای محدوده دمایی کوچک تر و طول عمر کمتری در دمای بالا دارد و از لحاظ قیمت و قابلیت اطمینان همانند ترموکوپل نوع k می باشد.از این نوع ترموکوپل در صنایع قالب ریزی پلاستیکی استفاده می شود.

ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن
ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن
 • ترموکوپل نوع T

این نوع ترموکوپل از مس و کنستانتان تشکیل شده است و یک ترموکوپل بسیار پایدار به شمار می رود.و دارای درجه حرارت پایینی می باشد و  برای فریزر ها با دمای پایین مناسب می باشد.

 • ترموکوپل نوع E

این ترموکوپل از نیکل، کروم و کنستانتان تشکیل شده است و از سیگنال قوی تری و همچنین دارای دقت بیشتری نسبت به ترموکوپل های نوع k و نوع j در محدوده دمایی متوسط 1000 و کم تر می باشد.

 • ترموکوپل نوع N

این ترموکوپل از نیکل کروم و نیکل سیلیکون تشکیل شده است و برای کارکردن در دماهای بالا مناسب می باشد.محدودیت دما و دقت آن همانند ترموکوپل نوع k است.از این نوع ترموکوپل اکثرا در محیط های خشک استفاده می شود.

 • ترموکوپل نوع S

این ترموکوپل از پلاتین و رادیوم تشکیل شده است و همانند ترموکوپل نوع n برای کارکردن در دماهای بالا مناسب است و بدون هیچ مشکلی می توانند در دماهای درجه حرارت بالا کار کنند.در صنایع داروسازی از این نوع ترموکوپل بکار می گیرند.

ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن
ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن
 • ترموکوپل نوع R

این ترموکوپل از پلاتین و رادیوم تشکیل شده است و در دماهایی با درجه حرارت بالا مناسب می باشد.نسبت به ترموکوپل نوع s درصد بیشتری رادیوم دارند و همین موضوع باعث گران تر شدن آن شده است. همچنین عملکرد آن شبیه ترموکوپل نوع s می باشد گاهی اوقات به دلیل دقت بالایی که دارد از این ترموکوپل در دماهای پایین هم بکار می برند.این ترموکوپل یکی از ترموکوپل های حساس به شمار می رود و به دلیل حساس بودن این سنسور سریع دچار آلودگی می شود و نیاز به مراقبت بالایی دارد.

 • ترموکوپل نوع B

این ترموکوپل از پلاتین و رادیوم تشکیل شده است. این ترموکوپل بالاترین حد دما نسبت به دیگر ترموکوپل های موجود را دارد‌. و سطح بالایی از دقت و ثبات را در دمای بالا دارا می باشد.از این نوع ترموکوپل در صنایع شیشه و فولاد نیز استفاده می کنند.

مزایا ترموکوپل

۱-ترموکوپل ها دارای قیمت بسیار مناسبی می باشند.۲_از سرعت پاسخگویی عالی و خوبی برخوردارند.۳_ساختار ترموکوپل ها بسیار محکم و بادوام هستند.۴_نصب کردن و همچنین تعویض ترموکوپل ها بسیار راحت و ساده انجام می شود.۵_یکی دیگر از ویژگی های مثبت ترموکوپل ها اندازه کوچک و مناسب آن ها می باشد.۶_ در برابر دما و گرمای شدید از خود مقاومت نشان می دهند.

کاربرد ترموکوپل

ترموکوپل ها به دلیل هزینه مناسب و کاربردهای زیادی که دارد در صنایع گوناگون به شکل های مختلفی کاربرد دارد.از کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:یکی از کاربردهای اصلی ترموکوپل ها ایمن سازی تجهیزات گاز سوز می باشد‌ از دیگر کاربرد های آن نیز می توان به وجود ترموکوپل در صنایع نفت گاز، صنایع کاغذ، صنایع پلاستیک، صنایع غذایی و مواد شیمایی، صنایع تولید برق، صنایع لوازم های گرمایشی، صنایع دارو سازی،  همچنین در مصرف های پزشکی نیز نام برد.

ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن
ترموکوپل چیست؟ مزایا و انواع آن

خرید  ترموکوپل مناسب بر اساس نیاز های شما

ترموکوپل ها دارای انواع مختلفی هستند هر کدام از ترموکوپل ها مزایا و ویژگی های خاص خودشان را دارند. در اینجا می‌خواهیم که به شما در انتخاب ترموکوپل مناسب با نیازتان کمک کنیم

 • دقت دما:‌

بستگی به نیاز شما باید ترموکوپلی را انتخاب کنید که دقت آن  با نیاز شما یکسان باشد.ترموکوپل نوع s و r دارای دقت بالایی هستند در حالی که ترموکوپل نوع k و t از دقت پایینی برخوردارند.

 • مواد ساخت :

 یکی دیگر از موضوعاتی که هنگام خرید ترموکوپل باید به آن دقت کنید نوع مواد ساخت ترموکوپل است.بعضی از ترموکوپل ها برای محیط های خاصی مانند مواد شیمیایی یا فضای گرم یا خنک مناسب اند. پس باید ترموکوپلی را انتخاب کنید که با محیط شما سازگار باشد.

 • محدوده دمایی:

 یکی دیگر از موارد مهم هنگام انتخاب ترموکوپل محدوده دمایی آن می باشد. هر کدام از ترموکوپل ها برای محدوده دمایی خاصی مناسب هستند پس باید ترموکوپلی را خریداری کنید که با محدوده دمایی شما سازگار باشد.

قابلیت مقاومت در برابر فشار و‌ خوردگی :‌ اگر ترموکوپل را برای محیط با فشار زیاد میخواهید باید حتما ترموکوپلی را انتخاب کنید که در برابر فشار های زیاد مقاوم و با محیط شما سازگار باشد.

 • قیمت و هزینه:

 قیمت ترموکوپل ها با یکدیگر متفاوت می باشد شما باید بر اساس بودجه خود ترموکوپل‌ی را انتخاب کنید که هم با بودجه شما و هم با نیاز هایتان سازگار باشد.

نتیجه‌ بندی:

 در این مقاله سعی کردم شما را با انواع و اقسام ترموکوپل ها، کاربردهای آن و همچنین مزایا و… نیز آشنا کنیم. امیدوایم که مقاله ما برای شما عزیزان مفید بوده باشد و رضایت شما عزیزان را جلب کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *