بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان

بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان

کولر آبی یکی از لوازم سرمایشی پر کاربرد در فصول گرم سال به ویژه تابستان مطرح می شود تا با خنک کردن محیط، گرمای طاقت فرسای تابستان را قابل تحمل کند، این وسیله سرمایشی دارای مزایا و معایب مختلفی است.

ورود هوای سرد از دریچه کولر در فصل زمستان و اتلاف انرژی گرمایشی از این طریق از مهم ترین معایب کولر مطرح می شود، از آن جایی که امکان ورود سرمای هوا از کانال کولر به محیط ساختمان وجود دارد، بستن دریچه کولر در زمستان توصیه می شود، در این مقاله بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان را بررسی خواهیم کرد.

چرا لازم است که دریچه کولر را در زمستان ببندیم؟

از آن جایی که باز بودن دریچه کولر در فصل زمستان موجب وارد شدن هوای سرد به داخل محیط و اتلاف انرژی می شود، توصیه می شود که دریچه کولر را در زمستان ببندیم.

بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان چیست؟

روش های مختلفی برای بستن دریچه کولر در زمستان وجود دارد، در این مقاله به معرفی بهترین روش های بستن دریچه کولر در زمستان می پردازیم.

بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان
بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان
 1. بستن دریچه کولر در زمستان با روش های خانگی

ممکن است برخی از افراد ترجیح دهند جهت کاهش هزینه های جانبی، برای جلوگیری از ورود هوای سرد و بستن دریچه کولر  از انواع لوازم دم دستی از جمله انواع پلاستیک، مقوا، طلق و… استفاده کنند.

این روش، روشی خلاقانه مطرح می شود اما در صورتی که به درستی انجام نشود ممکن است دریچه به خوبی پوشانده نشده و هوای سرد همچنان وارد شود، ضمن این که امکان بروز سر و صدا نیز وجود دارد.

 1. بستن دریچه کولر در زمستان با استفاده از مسدود کننده چسبی

مسدود کننده های چسبی از دیگر محصولات کاربردی برای بستن دریچه کولر در زمستان مطرح می شوند که کاربردهای بسیاری دارند، از این مسدود کننده ها می توان روی انواع دریچه فلزی، دریچه پلاستیکی و… استفاده کرد، استفاده از مسدود کننده های چسبی دارای مزایای بسیاری است که در این بخش آن ها را معرفی خواهیم کرد.

 • جلوگیری از ورود هوای سرد به محیط
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار به محیط
 • جلوگیری از هدر رفت انرژی
 • قابلیت نصب آسان و سریع
 • چسبندگی قوی و محکم
 • باقی نماندن جای چسب پس از کندن مسدود کننده
 1. بستن دریچه کولر در زمستان با استفاده از دریچه های ریموت دار

دریچه ریموت دار از انواع دریچه کولرهای جدید و کاربردی است که به صورت کامل باز و بسته می شود، این نوع از دریچه چرخ پره داشته و پس از بسته شدن آن هیچ درزی باز نخواهد ماند، این دریچه عملکرد بسیار خوبی دارد.

بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان
بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان
 1. بستن دریچه کولر در زمستان با استفاده از مسدود کننده آهن ربایی

عملکرد این نوع مسدود کننده شبیه به مسدود کننده های چسبی است با این تفاوت که این نوع مسدود کننده چسبی نبوده و لبه های آن آهن ربایی هستند و به راحتی به دریچه کولر متصل می شود، نکته ای که باید برای استفاده از این مسدود کننده در نظر داشته باشید این است که از این محصول نمی توان برای دریچه های چوبی یا پلاستیک استفاده کرد.

نحوه روش بستن دریچه کولر در زمستان

روش های مختلفی برای بستن دریچه کولر در زمستان وجود دارد که با آن ها آشنا شدید، مهم ترین اقداماتی که باید در زمینه بستن دریچه کولر به آن توجه کنید را توضیح خواهیم داد.

 1. برای دسترسی بهتر به دریچه کولر از یک نردبان یا چهارپایه مطمئن استفاده کنید.
 2. از خاموش بودن کولرتان مطمئن باشید تا دچار آسیب نشوید.
 3. دریچه کولر را ببندید و آن را به صورت کامل تمیز کنید تا گرد و غبارها به بهترین شکل تمیز شوند.
 4. ابعاد دریچه کولر گازی را به دقت اندازه گیری کنید و با توجه به ابعاد آن از مسدود کننده مناسب با دریچه استفاده کنید.
 5. پوشش مورد نظرتان را کاملاً روی دریچه قرار داده و آن را محکم کنید.
بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان
بهترین روش بستن دریچه کولر در زمستان

بستن انواع دریچه کولر

از آن جایی که دریچه های کولر انواع مختلفی دارند، نحوه بستن هر دریچه با سایر دریچه ها متفاوت است، با بستن صحیح دریچه کولر علاوه بر جلوگیری از ورود هوای سرد به ساختمان از ورود گرد و غبار نیز جلوگیری خواهد شد، در ادامه نحوه بستن دریچه کولر را بررسی خواهیم کرد.

نحوه بستن دریچه معمولی

دریچه های معمولی مستطیلی شکل هستند و در ابعاد مختلفی تولید می شوند، برای بستن این دریچه کافی است تا ابتدا دریچه را به سمت پایین کشیده، سپس با دو دست دریچه را به سمت بالا فشار دهید و آن را ببندید.

نحوه بستن دریچه شکافی

دریچه های شکافی از دیگر انواع دریچه هایی هستند که در ابعاد و اشکال مختلفی تولید و عرضه می شوند، این مدل از پنجره به صورت کلی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و همچنین حشرات به داخل کولر طراحی و تولید شده اند.

برای بستن دریچه شکافی کافی است آن را به سمت پایین کشیده و سپس به راست و چپ حرکت دهید تا دریچه سته شده و در جای صحیح قرار بگیرد.

نحوه بستن دریچه قابل حرکت

این نوع از دریچه برای فضاهای بزرگ طراحی شده و جریان کولر را تنظیم می کند، برای بستن این دریچه کافی است که آن را به سمت پایین کشیده و پس از آن به سمت بالا فشار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *