علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

تعمیر گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

همان‌طور که می‌دانید کمپانی بوش یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم‌خانگی اصل در جهان است که بهترین محصولات را با عالی‌ترین کیفیت به بازار عرضه می‌کند. جاروبرقی بوش یکی از بهترین مدل‌های جاروبرقی در بازار محسوب می‌شود که طرف‌داران زیادی دارد. البته که جاروبرقی بوش هم مانند سایر لوازم‌خانگی گاهی دچار مشکل یا آسیب می‌شود. گیر کردن سیم جاروبرقی بوش یکی از مشکلاتی است که شاید با آن مواجه شوید؛ اما دلیل گیر کردن سیم جاروبرقی چیست؟ راه‌حل تعمیر این مشکل چیست؟ اگر سیم جاروبرقی شما جمع نمی‌شود یا گیر کرده است این مقاله برای شماست.

در این مقاله به بررسی علت گیر این مشکل می‌پردازیم و در ادامه آن راه‌حل‌های تعمیر گیر کردن سیم جاروبرقی بوش را مطرح خواهیم کرد.

 بررسی علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

 سیم جمع کن یکی از اصلی‌ترین اجزای هر جاروبرقی محسوب می‌شود و همان‌طور که از نامش مشخص است سیم جاروبرقی را جمع می‌کند. گاهی اوقات با گیر کردن سیم جاروبرقی بوش مواجه می‌شوید و با فشار دادن دکمه مخصوص جمع‌کننده سیم؛ سیم جمع نمی‌شود و در قسمتی گیر می‌کند. علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش به خود سیم یا محفظه سیم جمع کن مربوط است که باید بررسی کنید. در بخش‌های بعدی علت‌های گیر کردن سیم جاروبرقی را به‌صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش
علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

 مهم‌ترین علت‌های گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

 استفاده صحیح از جاروبرقی در طول عمر دستگاه نقش بسیار مهمی دارد و برعکس از اگر جاروبرقی به نحوه صحیح استفاده نشود با مشکلات متعددی از جمله گیر کردن سیم جاروبرقی مواجه خواهید شد. مهم‌ترین علت‌های گیر کردن سیم جاروبرقی بوش عبارت‌اند از:

 کشیدگی سیم جاروبرقی

 یکی از علت‌های مهم گیر کردن سیم کشیدگی زیاد سیم است. اکثر افراد سیم جاروبرقی را بیش از اندازه مجاز از محفظه جمع کننده آن بیرون می‌آورند و این امر سبب کشیدگی سیم می‌شود. کشیدگی زیاد سبب آسیب به سیم و قطع جریان الکتریکی می‌شود. زمانی که جریان الکتریکی قطع شود، دیگر ارتباطی بین سیم و محفظه جمع کننده نیست و در نهایت سیم وارد محفظه نمی‌شود.

پارگی سیم جاروبرقی

 اگر سیم زیر دست و پا باشد یا شیء تیزی با آن برخورد کند سیم پاره می‌شود. حتی کشیدگی زیاد سیم نیز سبب پارگی می‌شود. اگر سیم پاره شود، ارتباط الکتریکی به‌تناسب قطع خواهد شد و با گیر کردن و جمع نشدن سیم مواجه می‌شوید که باید سیم را تعویض کنید. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل بهتر است پس از استفاده از جاروبرقی حتماً سیم را جمع کنید.

 گره‌خوردگی سیم جاروبرقی

 اگر سیم گره‌خورده باشد؛ گره مانع ورود سیم به داخل محفظه جمع کننده می‌شود و باید گره یا پیچ سیم را باز کنید.

 بررسی مشکلات مربوط به محفظه جمع کننده سیم جاروبرقی

 در برخی از مواقع سیم هیچ مشکلی ندارد و علت گیر کردن سیم جاروبرقی بوش مربوط به محفظه جمع کننده است که در این قسمت بررسی می‌کنیم.

 کثیف بودن محفظه سیم جمع کن

 کثیف بودن محفظه سیم جمع کن یکی از رایج‌ترین دلایل گیر کردن سیم جاروبرقی است. استفاده از جاروبرقی در طول مدت‌زمان زیاد سبب می‌شود تا گردوخاک به بخش‌های مختلف جاروبرقی نفوذ کند. تجمع گردوخاک در محفظه سیم جمع کن سبب اختلال در عملکرد می‌شود و مشکلاتی مانند گیر کردن سیم را به وجود می‌آورد.

 برای رفع این مشکل باید قسمت محفظه سیم جمع کن را باز کرده و به‌خوبی تمیز کنید. همچنین برای جلوگیری از ایجاد این مشکل توصیه می‌شود هر ماه به‌صورت منظم قطعات جاروبرقی به‌ویژه محفظه جمع کننده سیم را تمیز و گردگیری کنید.

 مشکل در فنر سیم جمع کن

 یکی دیگر از عواملی که در گیر کردن و جمع نشدن سیم جاروبرقی تأثیر دارد، به خراب دن فنر محفظه جمع کننده سیم مربوط می‌شود. فنر قطعه‌ای مهم برای جمع کردن سیم است که طول عمر مشخصی دارد. اگر فنر از اهرم مخصوص خود جدا شود یا بشکند، دیگر محفظه سیم جمع کن قادر به جمع کردن سیم نیست. در چنین شرایطی باید فنر را تعویض کنید.

 خراب شدن ترمز سیم جمع کن

 ترمز سیم جمع کن نیز از قطعات اصلی و مهم برای جمع شدن سیم است که اگر خراب یا قطع شود، سیم گیر می‌کند و داخل محفظه نمی‌شود. اگر ترمز سیم جمع کن خراب شده است، باید از متخصص فعال در این زمینه کمک بخواهید تا ترمز را تعمیر یا تعویض کند.

 تعمیر گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

  • در مرحله اول باید بدنه دستگاه را باز کنید تا به محفظه سیم جمع کن دسترسی داشته باشید.
  • برای باز کردن بدنه دستگاه باید جاروبرقی را برعکس کرده و پیچ و مهره‌ها را با استفاده از پیچ‌گوشتی باز کنید.
  • زمانی که بدنه جاروبرقی را باز کردید، قطعات متعدد جاروبرقی از جمله موتور و محفظه سیم جمع کن را مشاهده خواهید کرد.
  • محفظه سیم جمع کن قطعه‌ای نسبتاً بزرگ است که سیم در آن قرار می‌گیرد.
  • در این مرحله باید سیم را به‌صورت کامل از محفظه خارج کرده و سیم جدید را در محل جایگزین کنید.
  • با قرار دادن سیم باید محفظه را مانند اول محکم ببندید و بدنه جاروبرقی را به بخش دیگر وصل کنید.
  • دقت داشته باشید سیم جدید اصل را خریداری کنید تا کیفیت و کارایی خوبی داشته باشد.
تعمیر گیر کردن سیم جاروبرقی بوش
تعمیر گیر کردن سیم جاروبرقی بوش

 سخن پایانی

 در این مقاله به‌صورت کامل دلایل گیر کردن سیم جاروبرقی بوش را بیان کردیم تا در صورت مواجه با این مشکل آن را حل کنید. دقت داشته باشید جاروبرقی وسیله‌ای الکتریکی و بسیار حساس است که کوچک‌ترین خطایی ممکن است به قطعات و موتور آن آسیب وارد کند. از همین جهت اگر با گیر کردن سیم جاروبرقی مواجه شده‌اید، حتماً با تعمیرکار متخصص در این زمینه مشورت کنید تا مشکل جاروبرقی را رفع کند. اگر با قطعات جاروبرقی آشنایی ندارید و تابه‌حال بدنه جاروبرقی را باز نکرده‌اید، از تعمیر جاروبرقی بوش در منزل بدون کمک تعمیرکار خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *